RolnikON

Rejestr ŚOR- jak prowadzić?

15/02/2017

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszyscy rolnicy korzystający ze środków ochrony roślin muszą prowadzić rejestr ich użycia. Taki obowiązek nakłada na nas ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Warto wiedzieć, że brak rejestru użycia ŚOR w gospodarstwie w ciągu ostatnich 3 lat może skutkować karą grzywny.

Taki rejestr oczywiście można prowadzić i przechowywać na kartkach w papierowej formie o ile będziemy pamiętać o wpisaniu odpowiednich informacji i o regularnym wprowadzaniu nowych wpisów. Można też skorzystać z bardziej nowoczesnych opcji, które daje nam na przykład system RolnikON. W panelu użytkownika systemu, w dziale Działalność -> Uprawy -> Rejestr ŚOR, znajdziemy tabelę rejestru użycia środków ochrony roślin. Może ją prowadzić każdy użytkownik, już od planu STANDARD.

Co trzeba zrobić, aby móc prowadzić rejestr ŚOR w RolnikONie?

Przede wszystkim warto zacząć od przygotowania podstaw do prowadzenia historii pól. Najważniejsze jest oczywiście dodanie do systemu naszych pól tak, aby móc wybierać je w trakcie rejestrowania zdarzeń. Więcej szczegółów o podstawach prowadzenia historii pól w systemie RolnikON znajdziecie w osobnym artykule.

Dalej pozostaje już tylko regularne prowadzenie historii pola. Po każdym zarejestrowaniu zdarzenia typu „użycie ŚOR” odpowiedni wpis pojawi się standardowo w historii pola, ale również trafi do rejestru użycia środków ochrony roślin.

Jak mogę wygenerować rejestr do wydruku?

Wystarczy przejść do zakładki rejestr ŚOR (Działalność -> Uprawy -> Rejestr ŚOR) i kliknąć znajdujący się na górze strony przycisk „Przygotuj dokument do kontroli”. Plik zostanie wysłany na Twój adres e-mail. Może to potrwać od kilkudziesięciu sekund do kilkunastu minut. Dłuższy czas oczekiwania występuje w sytuacji, kiedy system jest w trakcie generowania wydruków dla znacznej ilości użytkowników.

Czy dokument na pewno przejdzie kontrolę?

Tutaj dużo zależy od Ciebie. Jeśli zawsze wpisujesz odpowiednie dane i podajesz tyle informacji ile jest wymagane, to nie będzie z tym problemu. Dodatkowo, zapewniamy, że nasz wzór dokumentu i informacje, które mogą się na nim znaleźć powinny być akceptowane przez wszystkie zespołu osób kontrolujących prowadzenie tego rejestru. W tej sprawie otrzymaliśmy pismo od Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, które potwierdza zgodność naszego dokumentu z wymogami prawnymi. Pełną treść dokumentu znajdziesz tutaj.

A jeśli jeszcze nie masz konta w RolnikONie, to zapraszamy do rejestracji. Pierwsze 14 dni jest całkowicie darmowe.

 

Comments are closed here.