RolnikON

Nowoczesna obora

18/05/2017

Dobrostan bydła w dużym stopniu zależy nie tylko od prawidłowego żywienia, ale również od warunków, w jakich przebywa. W tym zakresie o wiele większe wymagania ma bydło mleczne, u którego dobre warunki w oborze przekładają się na wydajność mleczną i zysk z produkcji. Bydło mięsne ma w tym zakresie nieco mniejsze wymagania.

Inwestycja w nowoczesną oborę to coś, o czym powinien pamiętać każdy hodowca bydła, któremu zależy na opłacalności produkcji. Bardzo ważna jest nie tylko sama konstrukcja budynku, ale też panujący w jego wnętrzu mikroklimat oraz ilość miejsca dla każdej sztuki bydła. Hodowla bydła wymaga przemyślenia wyglądu i funkcjonalności obory na długo przed umieszczeniem w niej stada.

Nowoczesna obora powinna być przede wszystkim dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego stada i jego wielkości. Zbyt dużo zwierząt w budynku niedostosowanym do ich utrzymywania może być bowiem powodem spadku mleczności, obniżeniem kondycji zwierząt oraz większego ryzyka wystąpienia chorób. Kolejna kwestia to odpowiednie rozmieszczenie stołów paszowych oraz poideł na wodę w taki sposób, by każde zwierzę miało do niego bezproblemowy dostęp. Krowy mleczne do produkcji mleka potrzebują również leżakowania, niezbędne są więc legowiska, które umożliwią im wypoczynek. Znaczenie ma nie tylko wielkość legowiska, ale też jego warunki higieniczne. Obora powinna być regularnie sprzątana i dezynfekowana oraz wyposażona w sprawny system usuwania nieczystości.

Kolejna kwestia w nowoczesnej oborze to zapewnienie zwierzętom prawidłowego mikroklimatu. Chodzi przede wszystkim o temperaturę, wilgotność powietrza oraz zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Krowy nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o warunki termiczne, nawet w temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza ich wydajność mleczna nie spada. Dużo większe znaczenie mają przeciągi. Nawet, gdy w oborze jest ciepło, ale zwierzęta narażone są na przeciągi, może to powodować spadek ich mleczności i ogólnej kondycji. Przeciągi to prosta droga do chorób układu pokarmowego, mają też wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia wielu chorób metabolicznych.

Każda obora powinna być również wyposażona w sprawnie działającą wentylację. Ma to znaczenie praktycznie o każdej porze roku. Trzeba bowiem pamiętać, że zwierzęta oddychają i zachodzą w nich inne procesy życiowe związane z wymianą powietrza, także przez skórę. Nadmiar wilgoci może osadzać się na ścianach czy stropach obory, a także na skórze bydła. A to są doskonałe warunki do rozwoju wilgoci, pleśni, drobnoustrojów chorobotwórczych i ciężkich chorób, które w krótkim czasie mogą zaatakować całe stado.

Nowoczesna obora to także sprawny i wydajny system udoju. Firmy oferujące tego rodzaju systemy prześcigają się w oferowaniu coraz wygodniejszych i innowacyjnych rozwiązań. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej nowoczesny system nie spełni swojego zadania, jeśli będzie niewłaściwie użytkowany czy utrzymywany w złym stanie sanitarnym. Nowoczesne rolnictwo wymaga bowiem kompleksowego spojrzenia na kwestię hodowli zwierząt i zapewnienia im nie tylko odpowiedniej ilości paszy, ale też dobrych warunków higienicznych. Hodowcy, którzy mają z tym problemu borykają się zarówno z chorobami atakującymi stado, jak i ze spadkiem wydajności.

Comments are closed here.