RolnikON

Zaprawianie materiału siewnego

28/03/2017

Już w starożytności próbowano na różny sposób zabezpieczyć nasiona przed różnego rodzaju szkodnikami czy chorobami. Wtedy to moczono je w winie, w płynie po oliwkach czy w słonej wodzie. Przez wieki, technika poszła do przodu i zmieniła się także forma zabezpieczania nasion.
Zaprawianie należy chyba do najbardziej oszczędnych metod ochrony nasion, które jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chemizacyjnych dla środowiska. Sama czynność polega na pokryciu równomierną, cienką warstwą preparatu materiału siewnego. Należy pamiętać, że to jest środek chemiczny, co za tym idzie niepoprawnie użyty, może być szkodliwy zarówno dla roślin jak i ludzi.
Dlaczego warto zaprawiać nasiona przed siewem?
⦁    Ochrona roślin na początku wschodów przez chorobami i szkodnikami;
⦁    Nasiona mają większą siłę kołkowania i maja wyższą zdrowotność;
⦁    Utrzymujemy lepszą obsadę siewek na metrze kwadratowym;
⦁    Zużywane są niewielkie ilości zaprawy;
⦁    Zaprawianie jest przyjazne dla środowiska jak i dla późniejszego konsumenta;
⦁    Ogranicza późniejsze nakłady robocizny i energii związanych z zabiegami chemizacyjnymi;
⦁    Duża oszczędność kosztów dla rolnika;
⦁    Otrzymywany jest zdrowszy i tańszy produkt, dzięki czemu jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku;
Metody zaprawiania nasion
Wyróżnia się trzy sposoby zaprawiania nasion: na sucho,zaprawianie na półsucho praz na mokro.
Na sucho – zaprawy w tej metodzie stosowane są bezpośrednio na ziarno. Samo zaprawianie można wykonywać niezależnie od temperatury otoczenia. Dużym minusem w tej metodzie jest słaba przyczepność preparatu do nasion. Niestety, wpływa to negatywnie dla osobę wykonującą zaprawianie /wdychanie preparatu/ jak i na zapylenie środowiska.
Półsuche – zabieg polega na równomiernym zwilżeniu i wymieszaniu materiału siewnego z małą ilością preparatu płynnego w hermetycznych zaprawiarkach. Zaprawianie na półsucho wiąże się z koniecznością wykorzystywania precyzyjnych zaprawiarek, które dozują zaprawę i ziarno w sposób dokładny i systematyczny. Metoda ta jest bezpieczna dla osób wykonujących zaprawienie.
Na mokro –  metoda wykorzystywana najrzadziej, ze względu na możliwość stosowania jej przy małej ilości nasion. Materiał siewny zaprawiany na mokro należy jak najszybciej wysiać albo dosuszyć. Sama metoda polega na zanurzeniu nasion w dużej ilości płynnego preparatu na kilkanaście minut. Sposób ten jest skuteczny w przypadku zwalczania patogenów zasiedlonych na nasionach.
Należy pamiętać, że tylko dopuszczone preparaty do zaprawiania, odpowiednio wykorzystane gwarantują nam ochronę rośliny w jej początkowym stadium rozwoju.

Comments are closed here.