RolnikON

Agrotechnika

Uprawa bezpłużna

20/12/2016

Uproszczona uprawa ziemi cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością szczególnie w większych gospodarstwach. Owszem, jest to spore ułatwienie pod warunkiem, że rolnicy są w stanie dostrzec zarówno jej liczne zalety, ale i wady.

Choć orka jest metodą stosowaną z powodzeniem od tysięcy lat, nie jest to metoda bez wad. Ta tradycyjna uprawa gleby powoduje spore naruszenia jej struktury, sprzyja erozji gleby, jest też bardzo czasochłonna. Nic więc dziwnego, że od pewnego czasu z powodzeniem stosowana jest uprawa bezpłużna, nazywana również uproszczoną, gdyż zmniejsza ilość zabiegów uprawowych. Polega przede wszystkim na spulchnianiu i mieszaniu gleby, ale bez jej inwazyjnego odwracania, jak ma to miejsce w przypadku uprawy z wykorzystaniem pługów.

Do uprawy bezpłużnej można wykorzystywać szereg maszyn uprawowych, których wybór uzależniony jest najczęściej od preferencji samych rolników. Można ją wykonywać za pomocą bron talerzowych, spulchniaczy czy kultywatorów o sztywnych zębach. Jakie są zalety uprawy bezorkowej? Przede wszystkim zmniejsza nakłady czasu i pracy poświęconej na uprawę gleby i przygotowanie jej do kolejnych zasiewów. Jest też bardziej ekonomiczna – ciągnik z maszynami do uprawy bezorkowej zużywa mniej paliwa niż z podczepionymi ciężkimi pługami.

Uprawa bezpłużna zachowuje również prawidłową strukturę gleby, ogranicza erozję wodną i powietrzną, zwiększa również zawartość substancji organicznych w glebie. Dzięki uprawie bezorkowej bardziej skuteczne są również zabiegi środkami ochrony roślin oraz nawożenie. Gleba jest bowiem spulchniona i łatwiej przyswaja substancje z nawozów i ŚOR, jednocześnie nie dopuszczając do ich nadmiernego wymywania. Dzięki temu można ograniczyć liczbę zabiegów przeprowadzanych na polu przy jednoczesnym zwiększeniu ich efektywności.

Choć uprawa bezpłużna ma sporo zalet, trzeba również liczyć się z jej wadami. Wiele niezależnych badań wskazuje, że w pierwszych latach stosowania uprawy bezpłużnej może pojawić się spadek plonowania. Trzeba również liczyć się z tym, że nieodwracana gleba jest bardziej narażona na zachwaszczenie oraz na pojawianie się szkodników w uprawach. Jest też kwestia ekonomiczna – maszyny do uprawy bezorkowej są stosunkowo drogie, dlatego póki co sięgają po nie właściciele gospodarstw wielkoobszarowych, którym uprawa bepłużna pomaga w zachowaniu terminów zasiewów.

Comments are closed here.