RolnikON

Bez kategorii

Szkodniki magazynowe zbóż

06/11/2019

Szkodniki pojawiające się w magazynach zbożowych mogą spowodować duże straty. Pozostałości wylinek, kał czy martwe osobniki są przyczyną uszkodzeń ziarna, zawilgocenia oraz samozagrzewania. Większość szkodników bardzo szybko rozmnaża się, a tryb życia jaki prowadzą sprawia, że ich obecność jest wykrywana zbyt późno.

Najczęściej występujące szkodniki magazynowe zbóż

Wołek zbożowy

Chrząszcz osiągający do 5 mm długości, bezskrzydły, barwy brunatnej, prawie czarnej z połyskiem. Głowa wydłużona w tzw. ryjek. Rozwija się wewnątrz ziarniaków. Nie występuje w warunkach naturalnych, ale w magazynach zbożowych, spichrzach czy mieszkaniach. Ziarno zaatakowane przez wołka traci 15% masy i nie nadaje się do dalszego użytku.

Trojszyk ulec

Chrząszcz osiągający długość 3-4 mm, barwy rdzawo-brązowej. Jego oczy przyjmują kształt rogala. Posiada dobrze wykształcone skrzydła, ale nie używa ich do latania. Należy do najbardziej płodnych szkodników. Odżywa się głównie zbożem, ale także jego przetworami. Porażone produkty odznaczają się nieprzyjemnym zapachem i zmianą barwy. Nie nadają się do dalszego użytku.

Mól ziarniak

Owad osiągający 10-14 mm długości. Żeruje nocą, a w dzień chowa się w zacienionych miejscach. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 14 mm. Przednia ich część ma barwę srebrzystoszarą pokrytą żółto-czarnym wzorem, natomiast tylne są szare. Mól ziarniak powoduje mechaniczne niszczenie ziarna ale i sprzędzenie w bryły ziaren nieuszkodzonych.

Mklik mączny

Motyl nocny mający ok. 15 mm długości, o rozpiętości skrzydeł 20-25 mm. Przednia para skrzydeł wyróżnia się barwą jasnoszarą z zygzakowatymi paskami, a tylna barwą białożółtą z postrzępionymi krawędziami. Żeruje na opakowaniach produktów spożywczych, żywności, w młynach, na ziarnach zbóż.

Oprócz wymienionych wyżej owadów do najczęściej występujących „niszczycieli” ziarna zbóż w magazynach zaliczają się gryzonie, w szczególności myszy i szczury. Oprócz zjadania ziarna, zanieczyszczają go odchodami, sierścią czy martwymi osobnikami. Są także źródłem przenoszenia wszelkich chorób i pasożytów.

Zwalczanie

Metody chemiczne:

 • Zaprawianie ziarna
 • Fumigacja
 • Zamgławianie
 • Odymianie
 • Opryskiwanie
 • Opylanie

W metodach chemicznych używa się dwóch rodzajów środków chemicznych:

 • Fumiganty– posiadają I klasę toksyczności, działają w formie gazowej; tego rodzaju zabiegi mogą być wykonywane tylko przez wyspecjalizowane osoby
 • Preparaty kontaktowe– porażają układ nerwowy lub oddechowy; te zabiegi może wykonać każdy we własnym zakresie

Metody niechemiczne:

 • Pułapki żywołowne (myszy, szczury)
 • Łapki uśmiercające (owady, myszy, szczury)
 • Pułapki atraktantowe (owady)

Szkodniki magazynowe zbóż mogą wywołać duże straty. Ziarno uszkodzone przez ich żerowanie zazwyczaj nie nadaje się do dalszego użytku. Zaleca się dbanie o czystość magazynu, aby w porę zapobiegać pojawieniu się nowych osobników. Stosując metody zwalczania szkodników należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie przy użyciu metod chemicznych.

Comments are closed here.