RolnikON

Opryskiwacze polowe

25/02/2017

Opryskiwacz jest podstawowym narzędziem w gospodarstwie które odpowiada za ochronę roślin. Jest to sprzęt poddawany najbardziej wymagającym testom oraz kontrolom, musi spełniać wysokie wymagania i oczekiwania stawiane przez producentów oraz użytkowników. Powodem takich działań są przede wszystkim oczekiwania stawiane przez prawo europejskie, które głównie skupia się na ochronie środowiska przyrodniczego, ochronie zdrowia użytkownika, bezpieczeństwie pracy połączonej z wysoką wydajnością oraz komfortem obsługi.

Duże zróżnicowanie zakresu zastosowań w minionych latach sprawiło, że w praktyce posługiwanie się tylko jednym rodzajem opryskiwacza (szczególnie w gospodarstwach towarowych o wielokierunkowej produkcji) stało się nie możliwe, co wpłynęło na specjalizację produkcji roślinnej oraz na zróżnicowanie wykorzystywanych maszyn.

Opryskiwacze mogą być zatem podzielone na maszyny do typowych dla siebie zastosowań w rolnictwie, tj. do wykonywania zabiegów polowych, sadowniczych, chmielarskich czy winiarskich.  Podział ten, choć nieoficjalny znajduje swoje odbicie w rzeczywistości.  Podstawą takiego podziału są głównie kryteria fizyczne: opryskiwacze ciśnieniowe, pneumatyczne, ciśnieniowo-pneumatyczne (które posiadają dodatkowe wspomaganie strumieniem powietrza podczas rozpylania). Innym podziałem, jest podział na ich transportowanie. W tym kryterium dzielimy opryskiwacze na: plecakowe (zawieszane), przyczepiane, samojezdne oraz lotnicze. Dodatkowym kryterium jest podział na sposób zasilania opryskiwacza, tutaj można wyróżnić: napęd z ciągnika (WOM), własny napęd (silnikowy).

Zróżnicowanie jakie dotyczy opryskiwaczy oraz ich zastosowań odbija się na ich wydajności. Oprócz czynników związanych z zastosowanie konkretnego sprzętu oraz jego charakterystyką wpływ na wydajność ma też prędkość robocza, szerokość belki, pojemność zbiornika na ciecz roboczą czy wydajność pomp. Coraz częściej słyszy się stwierdzenia że wydajności tego typu urządzeń jest za wysoka w odniesieniu do gospodarstwa w jakim jest wykorzystywane.

W Polsce w mniejszych gospodarstwach od kilku do kilkudziesięciu hektarów są stosowane opryskiwacze zawieszane. Najczęściej o pojemności od 200/300 litrów do około 1000-1200 litrów, a szerokość belki roboczej wynosi od 10 do 24 m. Są to najczęściej spotykane opryskiwacze ze względu na małe powierzchnie na jakich jest wykonywany zabieg oraz na możliwości sprzętowe jakimi dysponuje rolnik. Najrzadszym widokiem w naszym kraju są opryskiwacze samojezdne, jest to spowodowane wielkością gospodarstw. W większości rozdrobnione i duże odległości dzielące pola powodują że wprowadzenie do swojego parku maszyn opryskiwacza samojezdnego jest nieuzasadnione ekonomicznie.

Podsumowując, gama opryskiwaczy polowych jest tak duża iż przed dokonaniem wyboru trzeba wykonać dokładne rozpoznanie potrzeb gospodarstwa. Po za tym nie należy oszczędzać na zakupie opryskiwacza ze względu na wysoką cenę środków ochrony roślin, które przede wszystkim kształtują koszt uzyskania plonu z ha. Dokładność wykonanych zabiegów, ograniczenie strat cieczy roboczej, równomierność rozpylenia oraz pokrycia roślin będzie miała bardzo duży wpływ na późniejszy rozwój roślin.

Comments are closed here.