RolnikON

aktualności

Internetowe wnioski o dopłaty

24/03/2018

Kilka dni temu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że tylko w ciągu 6 pierwszych dni wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych złożyło przez Internet 34,9 tysięcy rolników. To już ponad trzykrotnie więcej niż w całym 2017 roku.

2018 to pierwszy rok, w którym wszystkie wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich oraz tegorocznych płatności obszarowych finansowanych z budżetu PROW składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Wcześniej, bo do 14 marca, rolnicy mogli składać oświadczenia o braku zmian we wnioskach w porównaniu z 2017 rokiem. Ta procedura zastępowała standardowe złożenie pełnego wniosku. Skorzystało z niej ponad 427 tysięcy gospodarstw.

RolnikON przypomina, że wniosek o dopłaty bezpośrednie należy złożyć do 15 maja 2018 roku. Złożenie wniosku do tego dnia gwarantuje otrzymanie pełnej kwoty przysługujących płatności. Później nadal będzie można składać dokumenty, ale trzeba liczyć się z tym, że każdy dzień roboczy zwłoki będzie ich kosztował odjęcie 1 procenta od kwoty dopłat. Ostateczny termin złożenia wniosku upłynie 11 czerwca br. Po tym terminie nie będzie już możliwości ubiegania się o dopłaty.

Wnioski można złożyć korzystając z aplikacji eWniosekPlus. Agencja przygotowała również pewne uproszczenia dla osób starszych oraz nieposiadających dostępu do Internetu. W takiej sytuacji można zgłosić się o pomoc do doradców w biurach powiatowych ARiMR.

Comments are closed here.