RolnikON

Agrotechnika

GPS w rolnictwie

01/02/2017

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko dobrze dobrane odmiany czy świetnie skonstruowane urządzenia, ale też nowe technologie, które ułatwiają pracę, zwiększają jej wydajność, a także pozwalają na spore oszczędności czasu, środków finansowych i nakładów pracy. Po co w rolnictwie GPS i jak można go skutecznie wykorzystać?

Pierwsze, co przychodzi na myśl na hasło: GPS w rolnictwie, to możliwość precyzyjnego zmierzenia powierzchni działki. W tym celu GPS sprawdza się lepiej niż tradycyjne metody pomiarów, gdyż przede wszystkim wykorzystanie nawigacji satelitarnej minimalizuje ryzyko błędów podczas pomiarów. Ale to nie jedyne zastosowanie systemu GPS w rolnictwie. Możliwości jego wykorzystania jest znacznie więcej i jest pewne, że w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej.

GPS można również wykorzystać na polu do wyznaczania odległości, a także zaznaczania punktów, w których pobierane są próbki do badań glebowych. System świetnie się sprawdza do zaznaczania miejsc podmokłych, pełnych kamieni czy chwastów. System GPS ułatwia też pracę rolnikom w godzinach nocnych. Zarówno żniwa, jak i inne zabiegi na polu prowadzone są bardzo często po zmroku. Dzięki GPS operator kombajnu czy ciągnika może bez problemu prowadzić maszynę po ścieżce, co przekłada się na skrócenie czasu pracy oraz zmniejszenie zużycia paliwa.

GPS można również wykorzystać do planowania strategii prowadzenia pola na przyszłe lata. Umożliwia on bowiem stworzenie mapy wysokości plonów zbieranych z poszczególnych partii pola. Nawigacja satelitarna zainstalowana w kombajnie pozwala dokładnie określić jego położenie na polu, a miernik plonu podaje informacje, jaki jest plon w danej lokalizacji. Dzięki temu rolnik od razu widzi, jakie ma zbiory z danego pola, a uzyskane informacje może wykorzystać podczas planowania nawożenia czy zasiewów w przyszłych latach, co pozwala na uzyskanie wyższych i lepszej jakości plonów.

System GPS jest też wykorzystywany do tworzenia map zasobności gleby w poszczególne składniki mineralne. Taką mapę następnie wgrywa się do komputera w rozsiewaczu nawozów. W ten sposób można ustalić plan nawożenia pola biorąc pod uwagę różnicę w zasobach w różnych jego częściach. Takie precyzyjne rolnictwo ma wiele korzyści. Umożliwia optymalne dostarczenie glebie wszystkich niezbędnych składników, zmniejsza też wydatki ponoszone na nawożenie, gdyż nawet o kilkadziesiąt procent można ograniczyć zastosowanie nawozów.

Comments are closed here.