RolnikON

Dodatki paszowe dla drobiu

21/12/2016

W hodowli drobiu, podobnie jak w każdej innej produkcji zwierzęcej, duże znaczenie dla ekonomiki produkcji ma prawidłowe żywienie. Warto też pamiętać, że drób ma dość wysokie wymagania żywieniowe ze względu na krótki przewód pokarmowy. Pasze powinny być więc jak najlepiej przyswajalne.

Aby żywienie drobiu było opłacalne i przekładało się na wysoką wydajność hodowli, nie powinno być przypadkowe. Dawka pokarmowa powinna być dokładnie ustalona na podstawie wieku i gatunku drobiu, masy ciała, intensywności produkcji czy nawet systemu utrzymania.

Podstawą w żywieniu drobiu są zboża lub mieszanki zbożowe. Stanowią one od 40 do 80 procent zbilansowanej dawki pokarmowej. Wielu hodowców decyduje się na gotowe mieszanki pełnoporcjowe, które zawierają kompleksową dawkę białka, energii, włókna, a także składników mineralnych oraz witamin. W takim systemie żywienia pasza dostarcza kurom wszystkie niezbędne substancje odżywcze i zwykle nie ma potrzeby stosowania dodatków paszowych.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy kury i kurczaki żywione są pszenicą, kukurydzą, nasionami roślin oleistych, innymi zbożami czy produktami ubocznymi pochodzącymi z przemysłu spożywczego. Są to bardzo dobre pasze, ale pod warunkiem, że dawka pokarmowa uzupełniana jest o dodatki paszowe zawierające te substancje, których główny składnik pokarmowy nie dostarcza lub dostarcza w zbyt małej ilości. Co więcej, dodatki paszowe nie tylko uzupełniają dawkę pokarmową, ale mają również szereg innych zalet. Do wyboru są dodatki zawierające witaminy lub premiksy witaminowo-mineralne, preparaty z aminokwasami czy z enzymami paszowymi, które ułatwiają trawienie niektórych substancji.

Dostępne są też dodatki, które pozwalają zapobiegać biegunkom u drobiu lub wpływają korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatki paszowe dla drobiu zawsze warto dobierać indywidualnie w zależności od indywidualnych potrzeb danej hodowli. Nieco innych substancji potrzebują bowiem kury nioski, których utrzymywanie polega na uzyskiwaniu jak największej ilości jaj, a innych składników uzupełniających potrzebują brojlery produkowane na mięso.

Comments are closed here.