RolnikON

Agrotechnika

Pszczoły w rolnictwie

24/03/2017

Na ich widok reagujemy różnie, raz uciekamy bo boimy się użądlenia, a innym przyglądamy jak pracowicie zbierają nektar z roślin. Pszczoły, bo o nich mowa, to owady, które są wręcz niezastąpione w rolnictwie.

Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół, ludziom pozostaje tylko 3-4 lata życia. Niezapylone rośliny nie będą wydawać odpowiedniego plonu, zwierzęta nie będą miały co jeść, a w konsekwencji człowiek będzie miał problem z pozyskiwaniem pokarmu. Naukowcy szacują, że nawet ponad 1/3 rośli uprawnych oraz aż 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania. Obecność na plantacji pszczół, czy trzmieli, gwarantuje uzyskanie większego plonu, o lepszej jakości. Obecność tych pożytecznych owadów to sposób na zachowania bioróżnorodności, a także na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Jest to bardzo ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, w których degradacja środowiska postępuje bardzo szybko.

Pszczoły miodne to niezwykle pracowite zwierzęta o wysokorozwiniętym instynkcie społecznym, potrafiące przywiązać się do kwiatów i często do ich wracać, co automatycznie wpływa na skuteczność zapylania. Do plusów pszczół jako zapylaczy, należy także ich liczebność. Jedna pszczela rodzina to około 10-15 tysięcy (!) pszczół. W przypadku, gdy niedaleko znajduje się pasieka z kilkunastoma ulami, na pola codziennie wylatują ich miliony.

Jak wiadomo, pszczoły zapylają wiele roślin zarówno łąkowych, leśnych, owocowych jak i uprawnych. Same rośliny na drodze ewolucji wykształciły w sobie pewne cechy, które mają za zadanie zachęcić pszczoły do przylotu np. jaskrawy kolor, słodki pyłek i nektar, a także zapach. Naukowcy na podstawie obserwacji, stwierdzili, że, aby kwiat został skutecznie zapylony pszczoła powinna wrócić na niego co najmniej 20 razy! A jak wiadomo, skuteczność rośnie wraz z ilością pszczół, które znajdują się w okolicy.

W związku z tym, że pszczoły są bardzo pożyteczne i pożądane, powinno się o nie dbać możliwie na każdym kroku. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała w związku z tym pewne zalecenia, zgodnie, z którymi:

Aplikując środki ochrony roślin należy w szczególności

 • stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
 • stosować środki ochrony roślin zgodnie z warunkami określonymi w etykiecie;dobierać środki ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
 • nie stosować preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
 • wykonywać zabiegi po zakończonych lotach owadów zapylających;
 • zachowywać minimalne odległości od pasiek;
 • przestrzegać okresów prewencji;
 • nie wykonywać zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.

[źródło:http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/chronmy-pszczoly,108.html]

Pamiętajmy! Sankcje karne! Stosowanie środków ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny.

Dla osób, które zainteresowały pszczoły i zastanawiają się nad własną pasieką, z której będą mieli nie tylko oczywisty pożytek w przypadku miodu, ale także zapylanie roślin, Uniwersytet Otwarty Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przygotował specjalny kurs dla Pszczelarzy!

Na kursie będą poruszane takie zagadnienia jak:

 1. Problemy światowego pszczelarstwa;
 2. Znaczenie pszczół jako zapylaczy;
 3. Biologia pszczoły miodnej;
 4. Typy uli;
 5. Gospodarka pasieczna;
 6. Czynniki wpływające na wykorzystanie pożytku;
 7. Zasady zakładania i prowadzenia pasieki.

Chętnych zapraszamy do zapisywania się bo na prawdę warto! Kurs zaczyna się 22 kwietnia i obejmuje tylko 2 soboty.

www.uo.sggw.pl

www.uo.sggw.pl

2 komentarze

 • Bzzz says:

  Słowa zacytowane w pierwszym wersie nie koniecznie zostały wypowiedziane przez Alberta Einsteina. Często się je ju przypisuje ale nie on jest ich autorem. Poza tym temat bardzo ciekawy i warto zwracać uwagę rolnika na właściwe gospodarowanie tak aby nie szkodzić tym bardzo pożytecznym owadom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *