RolnikON

Mastitis – choroba zawodowa krów

25/03/2017

Mastitis czyli zapalenie gruczołu mlekowego to najczęstsza choroba występująca u krów mlecznych. Popularnie nazywana jest także chorobą zawodową krów wysokowydajnościowych. Jak ją rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

Zapalenie wywoływane jest przez około 150 mikroorganizmów (głównie gronkowce złociste, paciorkowce bezmleczności) , spośród których występują także gatunki patogenne dla człowieka. Samo mleka charakteryzuje się zmianą chemicznych oraz fizycznych zmian, które obejmują przede wszystkim wzrost komórek somatycznych . Występuje pod postacią kliniczną czyli ostrą, przewlekłą oraz podkliniczną (asceptyczną i sceptyczną).

Rodzaje

Mastitis w formie podkilicznej występuje średnio 30 razy częściej niż kliniczna. Niestety, często zapalenie jest lekceważone ze względu na praktyczny brak objawów, prócz spadku wydajności czy jakości mleka. W razie zauważenia, hodowca powinien bardzo szybko zareagować na to, gdyż taka sztuka jest nosicielem drobnoustrojów, które w łatwy sposób będą przenosić się na zdrowe krowy i ich wymienia.  Forma kliniczna objawia się już widocznymi zmianami w gruczole mlekowym oraz mleku. Można je zauważyć bezpośrednio na wymieniu, które może być zaczerwienione i obrzmiałe a w dotyku stwardniałe. W mleku natomiast mogą wystąpić zróżnicowane zmiany od strzępek/kłaczków po surowiczą lub krwistą wydzielinę.

Przyczyny

Bardzo ciężko jest określić bezpośrednie przyczyny Mastitis, ze względu na to, że jest chorobą wieloczynnikową i można wyróżnić zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne.

Do czynników zewnętrznych można zaliczyć m.in. uszkodzenia mechaniczne zwieracza kanału strzykowego, zbyt wysoka i niska temperatury czy inne sytuacje stresowe, którym poddawane są krowy. Do wewnętrznych zaś szereg patogenów wywołujących infekcje: grzyby, wirusy, mykoplazmy, bakterie czy glony.

Zapobieganie

  • Odkażanie strzyków po każdym doju
  • Sprawne i czyste aparaty udojowe
  • Środowisko – w oborze powinno być sucho, czysto oraz panować odpowiedni mikroklimat.
  • Żywienie – pasza powinna być bogata w selen oraz witaminę E, które będą wpływać na układ odpornościowy.
  • Usuwanie ze stada sztuk podatnych na mastitis
  • Kontrola jakości mleka – badanie komórek somatycznych

Leczenie

Niestety leczenie mastitis wymaga antybiotyku. Krowy, które zachorowały powinno się wydzielić ze stada i doić na końcu, a mleko składować oddzielnie. Dopiero po zakończeniu okresu karencji, sztuk a może wrócić do stada. Jednak, gdy krowa jest bardzo podatna na zapalenie, powinna być usunięta ze stada, żeby ograniczyć zarażanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *