RolnikON

Najlepsza kukurydza na kiszonkę?

22/01/2017

W żywieniu bydła mlecznego bardzo popularne są kiszonki z kukurydzy, które nalezą do najlepiej przyswajalnych pasz objętościowych. Aby kiszonka spełniała swoje zadanie powinna być nie tylko prawidłowo wytwarzana oraz w odpowiednich ilościach podawana. Musi też być robiona z dobrej jakości kukurydzy. Jak wybierać te odmiany, które najlepiej sprawdzą się w kiszonkach?

Pasze objętościowe to podstawa żywienia bydła mlecznego. Wśród nich dużą popularnością cieszą się kiszonki z kukurydzy. Stosują je z powodzeniem przede wszystkim ci rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach prowadzą zarówno produkcję zwierzęcą, jak i roślinną.

Wybór odmian kukurydzy, jakie mają być zasiane z przeznaczeniem na paszę dla bydła w dużym stopniu zależy od intensywności produkcji. W ekstensywnym chowie bydła, który jest nastawiony przede wszystkim na jakość, a nie na ilość produkcji, bardzo dobrze sprawdzają się odmiany późne i gęsto siane. Taką kukurydzę zbiera się w okresie jej dojrzałości mleczno-woskowej i od razu po zbiorach zakisza w pryzmach czy silosach. Nieco inne potrzeby mają gospodarstwa, w których produkcja polega na intensywnym chowie bydła mlecznego czy mięsnego. W tym wypadku najważniejsza jest wydajność mleczna lub mięsna – im wyższe, tym lepiej.

W chowie intensywnym najlepiej sprawdzają się kiszonki wytwarzane wczesnych i średnio wczesnych odmian kukurydzy, z których uzyskuje się kiszonkę wysokoenergetyczną. Plony w przypadku takich odmian są niższe, jednak mają o wiele lepszą wartość energetyczną, korzystną z perspektywy prowadzenia hodowli. Kiszonka wysokoenergetyczna umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności bez konieczności stosowania większych ilości pasz treściwych. Kukurydzę na kiszonkę wysokoenergetyczną sieje się rzadko i zbiera stosunkowo późno. Sposób jej uprawy i wykorzystywane do tego technologie są bardzo podobne do tych, jakie stosuje się podczas uprawy kukurydzy na ziarno.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *