RolnikON

Kalk. nawozów naturalnych

15/04/2017

Stosujesz w swoim gospodarstwie nawozy pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to na pewno nie raz przyszło Ci liczyć zawartość poszczególnych składników nawozów naturalnych. To bardzo istotne, aby móc zastosować na polu właściwą ilość nawozu i nie wywołać negatywnych skutków ubocznych.

W RolnikONie, w dziale Działalność -> Uprawy -> IOR (Integrowana Ochrona Roślin) znajdziesz kalkulator nawozów naturalnych. Z jego pomocą możesz policzyć zawartość składników pokarmowych w nawozie. Jeśli nie wiesz ile nawozów organicznych produkuje Twoje gospodarstwo, to kalkulator pozwoli Ci również oszacować produkcję. Możesz skorzystać z jego 2 trybów:

Wybierając opcję „Sam wprowadzę ilość nawozu” możesz tylko obliczyć zawartość nawozu w składniki. Sam musisz podać ilość nawozu. Jeśli natomiast wybierzesz opcję „Oszacuj produkcję nawozu w gospodarstwie”, będziesz mógł skorzystać z zaawansowanego, ale prostego w użyciu narzędzia, które pozwoli Ci obliczyć, ile nawozu produkuje Twoje gospodarstwo – dziennie, miesięcznie, rocznie – wybór należy do Ciebie.

Sam wprowadzę ilość nawozu

Jest to opcja wybrana standardowo, czyli uruchomiona już po przejściu na stronę kalkulatora. Pierwszym krokiem jest wybór rodzaju nawozu, którego skład zamierzasz policzyć. Dostępne są następujące opcje:

Następnie samodzielnie wprowadź ilość (tutaj objętość) nawozu w metrach sześciennych. Po kliknięciu „Oblicz” niżej pojawi się tabelka wskazująca ilość poszczególnych składników zgodną z danymi standardowymi dostępnymi w literaturze.

W każdej chwili możesz zresetować kalkulator i zacząć całkowicie od nowa. W tym celu kliknij „Resetuj kalkulator”.

Oszacuj produkcję nawozu w gospodarstwie

Ta opcja pozwala oszacować ilość nawozu od danego gatunku zwierząt w określonym przez Ciebie czasie (podanym w dniach). Najpierw wybierz rodzaj zwierząt z dostępnych:

  • bydło
  • trzoda
  • konie
  • owce
  • kury
  • ptactwo wodne

Następnie uzupełnij tabelę dokładnych typów zwierząt, dla których chcesz oszacować produkcję. Dla każdego rodzaju zwierząt masz kilka typów szczegółowych do wyboru. Możesz wprowadzić jednocześnie kilka typów. Aby dodać kolejny, wystarczy nacisnąć przycisk „Dodaj zwierzę”. Pojawi się dodatkowe pole wyboru, które możesz również usunąć, jeśli zmienisz zdanie. Do każdego typu zwierzęcia musisz wprowadzić rodzaj ściółki, na której jest utrzymywane, ilość sztuk zwierząt danego typu oraz ilość dni do obliczeń. Standardowo kalkulator liczy produkcję dla jednego roku kalendarzowego.

Jeśli wprowadziłeś już wszystkie zwierzęta, kliknij przycisk „Oszacuj”. Efektem będzie pojawienie się tabelki z szacowaną produkcją. Jeśli nie chcesz nic zmienić w tabeli typów zwierząt, naciśnij przycisk „Oblicz”, aby kalkulator dokonał obliczeń składników w oszacowanej ilości nawozu różnego typu. Poniżej pojawi się kolejna tabelka, już ostatnia, zawierająca wykaz poszczególnych składników w różnych rodzajach nawozu naturalnego produkowanego w Twoim gospodarstwie. Jeśli dokonasz jakiejkolwiek zmiany w wykazie zwierząt, dalsza część kalkulatora ulegnie resetowi.

W każdej chwili możesz zresetować kalkulator i zacząć całkowicie od nowa. W tym celu kliknij „Resetuj kalkulator”.

Pamiętaj, że kalkulator nawozów naturalnych w systemie RolnikON jest tylko narzędziem pomocniczym. Opiera się całkowicie na danych dostępnych w literaturze merytorycznej i nie jest w stanie w 100% przewidzieć produkcji i składu nawozu. Zawiera jednak cenne informacje, które mogą być wskazówkami w nawożeniu Twoich pól i bilansowaniu oddziaływania na glebę.

Podstawowym źródłem danych merytorycznych do utworzenia kalkulatora była publikacja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Skrócone Normatywy Produkcji Rolnej (Radom 2010).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *